n

Videokurzy z kategorie Historie a kultura

Řecké státy (David František Wágner)

Páteční setkání věnujeme shrnutí politických dějin antického Řecka a jeho států, jeho konfliktů s okolními říšemi a probereme i ony tajemné civilizační přínosy, které po nás rámcové vzdělávací programy chtějí znát.

Přidáno: před 1 rokem

Polis a řecko-perské války (David František Wágner)

Probereme základní fenomény řeckého hospodářství před římskou nadvládou, principy kolonizace, rozdíly ve zřízení Atén a Sparty a mýty o obou státech. Krátce pak shrneme průběh a výsledky řecko-perských válek.

Přidáno: před 1 rokem

Bible - na křižovatce literatury, kultury a náboženství (David František Wágner)

Bible v sobě spojuje mnoho rovin - je to historický dokument, posvátná kniha několika náboženství i literární dílo, které hluboce ovlivnilo naši civilizaci. Společně se podíváme na to, jakým způsobem Bible vznikala, co je jejím obsahem po literární stránce, ale i do jaké míry můžeme brát zde popsané události vážně historicky.

Přidáno: před 1 rokem

Hudební formy (Jan Hrubeš)

Přijde Vám klasická hudba moc složitá? V tomhle streamu si ukážeme, jak se jednotlivé noty skládají dohromady v motivy, které pak udějají dohromady jednoduchou písničku, ale i symfonii. Projdeme si různé formy od jednoduché písničky, přes variaci, rondo až k sonátové formě.

Přidáno: před 1 rokem

První příběhy a zápisy (David František Wágner)

Tohle setkání věnujeme představení a srovnání těch nejstarších literárních děl. Zkusíme jít trochu nad rámec výčtu děje, ukážeme si kontext jejich vzniku, jaký měly smysl v dané době a zkusíme identifikovat vliv těchto prvních příběhů na dnešní kulturu.

Přidáno: před 1 rokem

Střeva hudby (Jan Hrubeš)

Kde se vzala hudba? Jak se stalo, že existují noty? Jsou noty opravdu takové dobro? Podíváme se na historii zápisu hudby, abychom se pak mohli ponořit do základů harmonie. Během streamu zazní Kočka leze dírou tak, jak tuhle písničku neznáte.

Přidáno: před 1 rokem

První říse - aneb z čeho se buduje civilizace (David František Wágner)

Jak vznikly první lidské říše? Co tam ty lidi vlastně dělali, čím se zabavili a co mají všechny první civilizace společné - a co je rozděluje?

Přidáno: před 1 rokem

Jazyky světa (Marcel Koníček)

Na světě je okolo 6000 jazyků. Jak můžeme v takovém počtu jazyků udělat pořádek? Jak vznikala věda o jazycích? Jak můžou být jazyky příbuzné a jak se vyvíjí? Jakou strukturu můžou jazyky mít? Co znamenají podivná cizí slova jako aglutinace, morfologie a sprachbund? A není to studium jazyků trochu bez praktického dopadu na normální svět? Tato přednáška z oblasti jazykovědy se na tyto základní otázky pokusí odpovědět.

Přidáno: před 1 rokem

Pravěk jako dramatická soutěž (David František Wágner)

Často to vypadá, že pravěk je hrozně dlouhý období, jehož hlavním přínosem byla myšlenka, že různý lidi by měli dělat různý věci a že když šutr uděláte trochu do špičky, tak vznikne dobro. A v podstatě mají pravdu. Já vám k tomu ale zkusím přidat, jaké všechny vyhrocenosti se staly k tomu.

Přidáno: před 1 rokem

K čemu nám je dějepis a společenské vědy? (David František Wágner)

čemu je dobré studovat historii? Existuje vůbec nějaká jedna historie? Jakým způsobem zjišťujeme věci o tom, co se stalo - a proč jsou divoké paralely hrozně zbytečné? Přednáška je součástí vícedílného semináře, k němuž se můžete přihlásit na stránce clasroom.google.com po zadání kódu dzku766.

Přidáno: před 1 rokem

Písma světa (Marcel Koníček)

Ukážeme si různá písma (alfabety, alfaslabičné, slabičná písma, logogramy a ideogramy, featurální písma) podíváme se taky na problematiku přepisu jednoho písma na jiné a ukážeme si různé zajímavosti na konkrétních příkladech písem.

Přidáno: před 1 rokem