n

Videokurzy z kategorie Přírodověda

Rezonance (Richard Veselý)

Co mají společného všechny hodiny, hudební nástroje, antény a houpačky? Proč lze rozbít skleničku "zazpíváním" určitého tónu, nebo rozhoupat most?. Rád bych se bavil o naprosto fascinujícím a všudypřítomném jevu - rezonanci. Jedná se o možná trochu abstraktní koncept, který má mnoho různých podob a setkáme se s ním všude kolem nás a právě proto je hrozně krásný.

Přidáno: před 1 rokem

pH od píky (Jan Hrubeš)

Co to je kyselost? Můžu si udělat zálivku z kyseliny sírové? Jak si spočítám pH? V tomhle streamu si ukážeme, jak lze kyselost počítat a ukážeme si i nějaké praktické pokusy do karantény.

Přidáno: před 1 rokem

Pokročilé pH (Jan Hrubeš)

Povíme si, co se do minulého streamu nevešlo, ukážeme si divné kyseliny a divné báze, vysvětlíme si základy Hammetovy korelace.

Přidáno: před 1 rokem

Organokovy v syntéze (Jan Hrubeš)

V tomto streamu se budeme věnovat kategorii, která se ve školách jen v rychlosti profrčí. Přitom je organokovová chemie naprosto zásadní, bez ní bychom jen těžko syntetizovali valnou většinu dnes používaných léků.

Přidáno: před 1 rokem

Co je chemické inženýrství (Martin Balouch)

...aneb sonda do oblasti chemie, která na středních školách radši ani neučí. Jak se liší středoškolská, vysokoškolská a průmyslová chemie? Proč chcete být chemickým inženýrem? Jak spolu souvisí chemická velkovýroba kaprolaktamu, nanomateriály pro farmaceutické využití a fyzika mikrosvěta? Je vůbec možné poskytnout náhled na koplexní obor vědění za 90 minut?

Přidáno: před 1 rokem

Speciální teorie relativity (Richard Veselý)

Možná jste někde slyšeli, že rychlost světla ve vakuu je konstantní a třeba délka a čas jsou relativní. To ale zní docela divně, resp. není to moc v souladu s naší každodenní zkušeností. Chtěl bych vám povědět o nejznámějších experimentech, které vedli tomu, že věříme něčemu tak divnému a pak probrat jakési základy speciální teorie relativity – co znamená “speciální”, z čeho tato teorie vychází, co z ní plyne a probrat “nejslavnější paradoxy”.

Přidáno: před 1 rokem

Benzen a další aromáty (Jan Hrubeš)

Chemie aromatických sloučenin je bohatou chemií, která má využití všude možně. V dnešním streamu si povíme něco o tom, co jsou aromatické sloučeniny a jak reagují. Dostaneme se i ke dvěma nejznáměnším "painkillerům", ibuprofenu a paracetamolu.

Přidáno: před 1 rokem

GMO mikroorganismy jako továrny na výrobu léčiv (Veronika Vetýšková)

Většinu lidí asi nenapadne nic pěkného, když se mluví o geneticky modifikovaných organismech. Chtěla bych vás přesvědčit o opaku! Různé druhy mikroorganismů jsou hojně využívány pro výrobu bioléčiv (hormony, protilátky…), ale také díky nim můžete zkoumat třeba i lidské proteiny. Takže vlastně taková bakterie E. Coli, která nemá úplně valnou pověst, může být dost užitečná. No nezní to skvěle?

Přidáno: před 1 rokem

Proč jsou ohrožené druhy ohrožené? (Dan Leština)

Proč se nám zatím nedaří zastavit dramatický úbytek biodiverzity? Chce to více vysazovat stromy, sysle a motýle? Kde ty sysle a motýle dříve žili a proč už tam nežijí dnes?

Přidáno: před 1 rokem

Radiační ochrana (Pavel Řezanka)

Kde se bere ionizující záření, jak ho měříme a jak se před ním chránit?

Přidáno: před 1 rokem

Nukleární magnetická rezonance (Jan Hrubeš)

Pod pojmem magnetická rezonance si většina lidí představí onen tunel v nemocnici, který se používá pro zobrazování tkání. V přednášce si ukážeme, jak vlastně tenhle přístroj funguje a k čemu ho používají organičtí chemici. Pokusíme se taky si na pár praktických příkladech ukázat, k čemu nám to všechno může být v praxi.

Přidáno: před 1 rokem

Zkrocení výbušné síly: dějiny a současnost raketových paliv (Adam Tywoniak)

Od petroleje ke kapalnému vodíku, boranům, a zpět. Podíváme se, jak vývoj raketových paliv přispěl k otevření nových oblastí chemie, za jakou cenu se uskutečňoval technologický pokrok v době velkých konfliktů, a jak počítače urychlují příchod vysokoenergetických materiálů nové generace.

Přidáno: před 1 rokem

Koordinační chemie aneb Co vám na střední neřekli (Adam Jaroš)

Koordinační chemii mají možná mnozí vás spojenou s množstvím ošklivých vzorců, které jste museli správně pojmenovat. Jaký je ale její význam v moderním světě chemie? Společně se podíváme na historii komplexů, jejich rozličné geometrie, souvislost s průmyslovou výrobou i aplikace v medicíně.

Přidáno: před 1 rokem

Exploze (Jan Hrubeš)

Proč to vybouchlo? Ukážeme si různé výbuchy, jejich příčiny a důsledky. Naučíte se, jakými mechanismy různé věci vybuchují, co všechno se musí stát, aby něco vybouchlo a jak se výbuchům dá předcházet.

Přidáno: před 1 rokem